Kategorie: O čem, o všem.

Úprava fotek - postprodukce

Úprava fotek - postprodukcePostprodukce je jednou z nějdůležitějších činností fotografa, který chce ze svých snímků dostat to, co na první pohled nemusíme vidět. A nebo také to, co na hrubých fotkách nevidíme, přestože to tam je. Jste-li zastánci zachycení toho co právě vidíte, postprodukci se stejně nevyhnete.

Na postprodukci jsem se tentokrát docela vyřádil. Změnou světel, stínů, odstínů, kontrastů, barev to začalo, úpravou kompozice a expozice pokračovalo a zařízl jsem to nakonec i odstraňováním objektů, které rušili celkový dojem. 

Vítám vás u dnešního článku, který je o postprodukci fotek pořízených na vycházkové trase do sousední vesnice.

První věc dělám prakticky vždy. Fotku po fotce upravuji tak, aby vynikly všechny detaily. Díky tomu mohu svět odhalit takový jak bych si ho představoval. Denní šeď známe každý a proto fotky upravuji tak, aby působily realisticky, futuristicky nebo prostě jen na oko, tedy tak aby si jich všiml i úplný laik. Přidávám na kontrastu, zvyšuji nebo snižuji sytost, zvýrazňuji mraky či dalo by se snad i říct rozsvěcuji temno, potemňuji světlo. Tedy upravuji expozici fotek dle toho jak aktuálně chci. Vždy jde ale o záměr, aby fotka tak jak vypadá, tak i působila a třeba vyvolávala odázky.

 

Po expozici přichází kompozice

V následujícím kroku se začnu cpát do úprav kompozice. Je-li to možné, zvětším si fotku, abych mohl kompozici různě natáčet či deformovat. Ne vždy se perfektně povede zajistit kompozici takovou, jakou chceme. Nemyslím si, že by to byla nutně chyba při samotném focení. Někdy totiž není dost času na to si kompozici stoprocentně pohlídat. Třeba když fotíte od silnice, tak určitě nechcete být převálcováni nějakým autem. Proto pokud se mi kompozice nezdá a chci zachovat rozměry fotky, pak si ji zvětším, kompozici upravím a fotku oříznu. 

 

 

Drobné fotomontáže - odstraňování objektů

Poslední dobou se ale pokouším dělat i jiné úpravy. Odstraňování nežádoucích objektů je díky současným možnostem softwaru velmi jednoduché. Prakticky stačí označit to co chete odstranit a na jedno kliknutí toho i dosáhnout. Jenomže ani ty nejlepší programy současnosti to neudělají pořádně a tu a tam se stane, že neodstraní všechno nebo prázné místo po odstraněném objektu nahradí špatným obrazem. 
Takže jestli chceme dosáhnout co největšího množství těch správných a smysluplných detailů, pak je stejně potřeba celou úpravu ještě ručně dočistit a dodělat. Některé části obrázku tak musíte dokreslovat, různě napojovat, hlídat si barevnost a přechody, no prostě strávit nad tím spoustu času.

Pro konkrétní příklad mohu uvést, že odstranění plotu a kompletní dodělání detailů u tohoto kohouta, mi trvalo víc než hodinu a půl a pořád by se na něm něco našlo. 

Předtím
marioPhoto 2
Potom
marioPhoto 1
 
Odstranění plotu.

 

Úpravy trvají dlouho a fotomontáže nejsou zcela běžnou praktikou při focení. Mě ale baví si fotku upravit podle svého a ačkoliv jsem v tomto oboru stále začátečník, myslím, že jde o dobrý trénink, jak získat více zkušeností s grafickými úpravami. Chce to jenom trpělivost.

To by tedy bylo něco málo k postprodukci. Mělo by se k ní přistupovat opatrně v souvislosti s realitou, ale proč nenechat občas volnou fantazii. Schválně koukněte na toho osla, nezdá se vám na něm něco divného?

 

 

 


Vydáno: 15.5.2023 10:42 | 
Přečteno: 190x | 
Autor: GRdesign

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


Scroll to Top