Tak začnu třeba u toho mobilu.
Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem zkoušel zkoušel různé záběry a učil se najít kompozici takovou, aby se mi líbila. Kompozici, která se dokáže přiblížit profesionálním fotkám od fotografů vlastnících náčiní za statisíce. To bylo kolem roku 2012, kdy jsem si koupil Samsung Galaxy S2. Tehdy šlo o tak zvanou vlajkovou loď a nejlepší fotomobil na trhu. Výsledné fotky byly skutečně perfektní a i co se týká expozice, byl na velmi vysoké úrovni. Pohodlně se s ním dalo vyfotit takové fotky, které zachytili velmi solidní detaily a jen s minimálními úpravami vypadaly velmi pěkně, včetně tisku na fotopapír velikosti A3.
Samozřejmě bylo třeba dodržet základní principy fotografování či vhodné osvětlení, ale jen s drobnou snahou šlo vše fotit velmi hladce. Tato vlastnost fotomobilů se každým dalším modelem zlepšovala a tedy dnes i ty obyčejné mobily dokáží zachytit skvělé detaily.
Proč fotogafové nefotí mobilem?
Takovou otázku si kromě forografů klade kde kdo. Ono totiž bežný člověk a uživatel pouze mobilu si nepovšimne právě těch detailů, které mu to zařízení naservíruje. Jde totiž zejména o to, že mobil nedokáže zachytit věrnost focených objektů. Za to může zejména nejen velikost senzoru, jenž je u těch nejnovějších kousků stále menší než u těch nejlevnějších ultrazoomových kompaktů. Velkým protivníkem kvality fotek je pak komprese a automatické opravy redukující zejména šum. Výsledkem je pak ztráta detailů a slévání barev. Zkrátka přijde i kvalita samotných barev a věrnost oproti focenému originálu.
Pochopitelně je to u profesionálních fotografů absolutně nepřípustné a všímavý objednatel profesionálního focení by už na první pohled a z dálky dokázal odhalit nějaké nepřesnosti. Natož pokud by se na fotografie podíval z blízka, protože špatně vyfocenou fotku ani v tom nejlepším postprodukčním softwaru neupravíte k dokonalosti.
Praktická ukázka
Abych tady jenom neplkal, tak jsem pro srovnání vyfotil pár fotek, aby jste sami mohli porovnat jak vypadá foto z mobilu a jak z klasického foťáku. K focení jsem použil Samung Galaxy S20 Ultra, Galaxy S10, Galaxy S8+ a fotoaparát Canon R10 s objektivem Canon 18-135mm. Překvapil mě Samsung Galaxy S10, který i přes velikost svých 3 senzorů si uměl celkem obstojně poradit. Výsledkem je zajímavě rozmazané pozadí a solidní textura. I tak detaily po přiblížení nejsou nic moc.
Ještě jen uvedu, jaké senzory mají:
- Canon R10 - APS-C - 24,2Mpx
- Samsung Galaxy S20 Ultra - 48Mpx, senzor 1/2,0" (přibližně 14x menší než APS-C)
- Samsung Galaxy S10 - 12Mpx, 1/2,55" (přibližně 15x menší než APS-C)
- Samsung Galaxy S8+ - 12Mpx, 1/2,55"
Jak je to s foto senzory.
Focení mobilem je velmi snadné, to ví dnes každý a na rozdíl od foťáku ho máme neustále po ruce. I já sám jsem v minulosti patřil mezi zastánce fotomobilů a focení mobilem. V nedávné době se ale začalo vše měnit. Na trh se nám dostávají další a údajně lepší fotomobily, nicméně velikost senzorů se nijak významně nemění (to je k velikosti mobilu poměrně pochopitelné). Je tu honba za velkým počtem megapixelů, ale senzory překvapivě zůstávají. Nepříjemná komprese a automatické opravy fotek zůstávají a tedy i ta výsledná kvalita je stále nic moc. Dokonce nám přibývají další fotomoduly pro různé režimy focení, čímž se výrobci snaží kompenzovat zoom objektivů. Takže mobil se čtyřmi fotomoduly je poměrně normální záležitostí. To vše je digitálně upravováno na základě pevně daných optických vlastností fotomodulů. Řekni-li to stručně, výrobci se snaží vymáčknout z fotomobilů maximum i na úkor kvality.
Jenomže senzory nejsou vším. Jsem toho názoru, že fotomobil by dokázal směle konkurovat těm levnějším kompaktům, pokud by dostal kvalitní optiku ve formě objektivů a přestal s tou extrémní kompresí výsledných fotek. Otázkou je, kdo by to pak kupoval. Takové pokusy už tady byly. Například Samsung Galaxy S4 Zoom nebo Galaxy Camera. Oba pokusy ale skončily v zapomnění dějin. U S4 Zoom se v tu chvíli přestalo jednat o mobil do kapsy, protože tloušťka mobilu vzrostla na více než dvojnásobek.
Jistě si pak můžeme dovodit, co je důvodem stálého prodeje klasických fotoaparátů a to i přes jejich vysoké ceny. Optiku objektivů minimálně v dnešní době, nelze nahradit žádnou digitální úpravou z běžně dostupných fotomobilů.
Závěrečné hodnocení
Na to se naučit fotit si myslím, že mobil plně stačí. Zejména pokud si nejste jisti, že foťák využijete nebo nevíte, zda vás to bude bavit. Ale jakmile chcete očekávat nějaký kvalitnější fotky, nezbývá než se poohlédnout po nějakém foťáku. Ve výsledku si můžeme být všichni fotografové konkurencí, pokud se tomu budeme chtít věnovat profesionálně, ale i když dva vyfotí totéž, nebude to totéž, zvlášť pokud se do toho ještě vloží postprodukce. Na rozdíl od fotoaparátu ale nemusíte vědět o expozici prakticky nic.
Ještě sem přihodím pár fotek z Canonu při focení prvních jarních květin.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.